İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Franchising Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Franchising Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

En başta franchisor firmanın sahip olması gereken kriterlerin, anlaşma yapmayı düşündüğünüz firmada olup olmadığına bakmalısınız. Bunun için öncelikle şu sorularınıza cevap bulmalısınız:

ABD’de franchisee’lerin ve bayilerin ortak olduğu American Associated of Franchisees & Dealers, franchisor seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini şöyle sıralıyor.

1. Franchisor şirket öncelikle mal ve hizmetini satmaya çalışmalı.

Kısa vadede hızla satılan dükkanlardan gelen para, uzun vadede dükkanların gelirinden alınacak yüzdelerden daha cazip olabileceği için bazı şirketler öncelikle franchise satmayı tercih ediyor. Ülkemizde henüz bilinen böyle bir örnek yok, sistem zaten dünyanın tanınmış ve güvenilir zincirleriyle Türkiye’ye geldi ve son yıllarda yaygınlaşıyor. Ancak yine de dikkatli olmak lazım, her ülkede olduğu gibi hızla franchisee’ler oluşturup sonra ortadan kaybolan zincirlerle karşılaşılabilir.

2. Franchisor şirket pazarlama kanalı olarak öncelikle franchisee’lerini kullanmalıdır.

Satışının çoğunu kendi dükkanlarında yapan ve malını, değişik kanallardan pazarlayan franchisor'ler tercih edilmemelidir. MGORE felsefesi, amacı kendi satış yapmaktansa teknolojik bir alt yapıya sahip olmak ve bu alt yapıyı kullanarak Franchiseelerine satılacak kaliteli gayrimenkuller bulmak ve bunları reklamlarla ön plana çıkartarak kendisinin değil, Franchiseelerinin satış yapmasını sağlayarak sistemi ayakta tutmaktır.

3. Üretilen mal veya hizmetin hazır bir pazarı olmalıdır.

Gayrimenkul sektörü asla bitmeyecek bir sektör olduğu, çok fazla bilgiye ve nakde ihtiyaç duymadığından dolayı kolaylıkla franchising alınabilecek bir sektördür.

4. Marka / isim bilinir ve tanınır olmalı.

Yatırımcıyı franchise almaya yönlendiren en önemli etken marka / isim olduğuna göre, markanın hangi kesimlerce, nasıl bilindiği üzerinde durulmalı. MGORE gayrimenkul sektörünün diğer bilindik markalarının önüne geçecek olan bir sistemdir.

5.  Franchisor şirket yeterli eğitim, sürekli destek ve etkili bir pazarlama sunabilmelidir.

6. Franchisor şirketin franchisee’leri ile ilişkileri iyi olmalı.

Sistemin işleyişi, eğitimin yeterliliği açısından franchisor’ın bilgisi sorgulanmalıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir